Tril iskola
(elssorban) kezdknek
Ha kezd trilos vagy, vagy ppen most szeretnd elkezdeni, itt tallsz magadnak segtsget.
Elszr is lssuk az alapokat:
FONTOS: BRMIT GYAKOROLSZ, LEGYEN RAJTAD MEGFELEL VDFELSZERELS!
-BUKSISAK
-SPCSONTVD
-KESZTY
-MEGFELEL CIP
(ezekbl mr beszerezhet specilisan trilozsra gyrtott is.)
Egyenslyozs:
A megtanulsa 1-3 htig is tarthat. Kitarts!
Tbbflekppen lehet egyenslyozni, rdemes mind a kettt megtanulni.
1. Gurulsz lassan, s a kt lbadat egyms mellet vzszintesen tartod, vagy a jobb, vagy a bal van ell, ez mindenkinl ms s ms, de ha rreztl, hogy neked melyik van ell, utna ne vltoztasd azt meg! ll helyzetre fkezed magad. Mindkt fket behzva tartod, a kerkprod egyenes helyzetben tartod, s csak az els kereket jobbra, balra teszegetve prblod megtartani az egyenslyt.
FONTOS: Az egsz tested mozogjon a biciklin, rugalmasan. A lbaddal kell a legjobban rugzni. Figyelj r, hogy mindig trdbl rugzz, ne pedig bokbl. (persze a bokd is mozog, de az kevsb)
2. A lefkezsig ugyanaz, mint az elz. A fkeket csak kiss-kzepesen hzod, de legjobb, ha egyltaln nem. Ha meglltl, az els kerekedet befordtod, s a slypontodat elre helyezve az els kereket mozgatva (forgatva) egyenslyozol. Megtanulsa az elzhz hasonl.
3. Haladknak: U.a, mint az elzek, s most mind a kt kerkkel felugrlsz, pattogsz, a bringa egyenesen ll.
4. Csak a hts kereket mozgatva, jobbra-balra teszegetve egyenslyozol, a bringa itt is egyenesen ll.
Hts kerk felemelse:
A lbadat ugyangy helyezd, mint egyenslyozsnl. Taln ezt kell a legtbbet gyakorolni az elejn. Nem tl nehz, de sokat kel prblgatni, mire rrzel.
Gurulsz sk terepen, lehetleg lassabb sebessggel. A fkekre itt nem lesz szksg.
Markold meg a kormnyt.
Dlj jl elre az els kerk fl, a kormny fltt.
Most kvetkezik a legfontosabb lps:
A lbfejedet a pedlon tartva a pedllal egytt lefel, majdnem fggleges helyzetbe fordtod. gy gurulsz, s a kt lbfejedet a pedlon tartva felfel hzod, rntod, gy a pedllal meg tudod emelni a bringa htuljt. gy prblj mozogni, mintha egy hintaszken elre billennl, az egsz tested kvesse a mozgst.
Ne hasznld az els fked, mert gy esetleg rosszul tanulod meg, ami ksbb problma lehet.
Ezt gyakorolhatod teljesen ll helyzetben is, ilyenkor persze mindkt fket hasznlni kell.
Ugrs kt kerkkel:
Ha a hts kerk megemelse mr profin megy, akkor prblkozz ezzel. Egyszeren csak a testslyt kzpre helyezed, s a lertak szerint rntod fel a hts kereket, de most mr a kormnyt is hzod. Knnythetsz a dolgodon, ha az ugrs eltt lendletet veszel: mintha csak helybl ugranl magasra. A trdeket kiss behajltod, lejjebb ereszkedsz, majd elrugaszkodsz.
Hts kerken meglls, pattogs: - ez nehz!
Ezt csak akkor tudod gyakorolni, ha az elzeket megtanultad.
Egyhelyben llsz, s a biciklit egyenesben tartva egyenslyozol.
Elre-htra hintzol, egyre jobban kilendtve a slypontot, ha kell a kerekeket egyre jobban felemelve. 2-3 hintzs utn jl htradlsz, s jl felemeled az els kereket. Innentl pedig ugyanaz, mint az ugrs kt kerkkel. Az sem baj, ha az elejn nha tlhzod az elejt, s leugrasz htra a pedlrl, mert gy rrezhetsz, hogy hol tudsz jl egyenslyozni.
Felugrs akadlyra (FL) TEKERSSEL:
Ezt gyakorolhatod a tbbitl fggetlenl is, de azrt j, ha tudsz hozz egyenslyozni.
Ugyangy llsz a pedlon, ahogy azt az egyenslyozsnl kell gyakorolni.
Elszr elg egy 10-15 cm magas padkra gyakorolni, aztn keresni egy 20-30 cm-es akadlyt.
Gurulsz az akadly fel, lass sebessggel. Most megcserled a kt lbadat, s amelyik eddig htul volt, az kerl elre. Az akadly (most padka) eltt kb. egy-, fl mterrel elkezdesz tekerni, s a tekers erejvel emeled fel az els kerekedet (mintha egykerekezni akarnl), s teszed fel a padkra. Fontos! Csak egy felet kell tekerni, vagyis annyit, hogy amikor a kereked felteszed a padka tetejre, a lbaid ugyangy lljanak a pedlon, mint mikor az egszet elkezdted, ahogy az egyenslyozskor is lennie kell.
Mikor a kereked felrt a padkra, s a testslyodat gyorsan elre billented. Innentl ugyanaz, mint ahogyan a hts kerekedet meg kell emelni.
Felugrs akadlyra (EGSZ) TEKERSSEL:
U.a., mint az elz, csak itt a hajtst rendes lbrl kezded, ahogy amgy is egyenslyozol a bringn. gy taln magasabb akadlyra is feljutsz, de vigyzat, a tril nem gyorsasgi verseny, ettl fggetlenl a sebessget nem kell nagyon megnvelni, mert nem azon mlik, hanem a testsly helyezsn.
-Folyt. kv. hamarosan.
Street-scool
2005.01.19. 19:55
Egykerk
Ez az els kerk levegbe emelkedst jelenti, gy, hogy a nyeregben maradsz, s kzben tekersz.
Ennek gyakorlshoz rdemes egy enyhn emelked terepet vlasztani s ell htul kettes fokozatba vltani. Tekers kzben mr az elbb emltett fekvtmasz figurt kell alkalmazni csak a nyeregben lve. Most a testsly htradobst, a karok kinyjtsa segti, amiket megfesztve kell tartani. Ekkor mr a hts kerken tekernk nyjtott kzzel! Az oldalra val kibillenst a trdeinkkel tudjuk korriglni. Ha balra dlnk, akkor a jobb trdet fordtjuk jobban ki a ker skjbl s fordtva.
Figyelni kell arra, hogy az egyik ujj mindig a hts fken legyen, mert eleinte knnyen hanyatt dobja magt az ember, fkpp patent pedllal.
rdemes mg a vszleszllst is gyakorolni hogy les helyzetben mr rutinbl menjen a dolog. Ez vgl is azt jelenti, hogy tudatosan kitekered magad all a kert s lepattansz htrafel.
Manual - Surf
Ez trkk a hts kerken trtn gurulst jelenti tekers nlkl a pedlra killva.
Ezt kevesen tudjk hosszan nyomatni, de szksg van r ahhoz, hogy elrjk a clunkat. Mg ha nem is utcahosszt akarunk nyomulni gy.
Ez is egy fekvtmasszal kezddik. Ezt a slypont htra dobsa kveti, ami egy sszetettebb dolog.
Ugyanis a karok s a lbak kinyjtsval indtjuk a mozdulatsort gy, hogy a feneknk a hts kerk tengelye fltt legyen. Ahogy elkezdjk, mr emelkedik is a kerk. Fontos, hogy a kezek megfesztve legyenek, s a lbbal toljuk a pedlt le s elre is. Persze csak ameddig szksges. Az, hogy mennyit gurulsz gy, azon mlik, menyire tudod a slypontod (feneked) a kerk fl vinni, s ott tartani. A htra esst a hts fk adagolsval lehet elkerlni, de itt is rdemes a vszmegllst gyakorolni, ami annyit tesz, hogy tlhzod a kert a holtponton s lelpsz htra. Eleinte ez a szituci gy is elfordul, gy, hogy rdemes rsegteni a meglepetsek elkerlse rdekben.
Bunny hopp
Mondhatjuk, hogy ez az alaptrkkk kirlya s a kirly trkkk alapja.
Itt teljes sszhangba kell hozni mindazokat a gyakorlatokat, amiket az elzekben bemutattunk. Megfejelve azzal, hogy itt mindkt kereked felemelkedik a levegbe. Vgre! ?
Ez a trkk, gurulsbl indul mikzben a pedlon llunk. Elre toljuk a mr begyakorolt fekvtmasz pozciba a felstestnket, majd htra dobjuk a testslyt a manulban lertak szerint. Csak hogy itt nem ll meg a mozdulatsor. Ekkor mr elemelkedik az els kerk, mi pedig a feneknket elre toljuk gy, hogy a pedl s a kormny kztt legyen. A lb szinte nyjtva van. Ha jl csinltad, akkor mr a levegben vagy. Ekkor felhzod a lbad, gy kerl a hts kerk is magasabbra. Lerkezsnl a vgtagok hajltva vannak, hogy puhn landolj a talajra.
Ezt a trkkt nem lehet egy rvid dlutn begyakorolni. Sokat kell foglalkozni vele ahhoz, hogy simn beadhasd brmilyen szituciban.
|